Alates 30€ ostu puhul pakiautomaati saatmine Eesti piires TASUTA!

Allergiatest ja allergeenidest!

Allergiatest ja allergeenidest! Võhma Valgusevabrik blogi

Ühel vahval sügisesel laadal tulid meie müügileti juurde kaks kena naisterahvast, kes asusid õhinaga aroomiküünalt valima, kuni üks pööras küünla tagurpidi ja luges sealt pealt “Võib esile kutsuda allergilist reaktsiooni”.  Seejärel näitas loetut sõbrannale ja nad lahkusid.

Korraks tekkis tunne, nagu oleks ma neile mürki pakkunud …

Aga miks meie toodetel võib sellise info leida?

Euroopa Ühenduse 2006.a. määrus kohustab küünlatootjal koostada ohutuskaardid/info kõigi materjalide (vaha, aroomid) kohta, mida küünla valmistamisel kasutatakse. Pole üldsegi odav lõbu ja oleme proovinud, kas saame sellega ise hakkama. Ankeedid ja nimetused on nii keerulised, et selleks peab olema keemik 😊 Määruse eesmärk on, et nii inimesed kui keskkond oleksid terved, informeeritud ja et lõpptootel (küünlal) oleks olemas vajalik info allergikutele.

Kui me oleksime kavalad müügimehed, siis jätaksime selle info sinna lisamata (mida paljud ilmselt teevadki). Aus ja õiglane on, et ta on olemas.

Miks me sellest kirjutame? Kõigepealt, kui sul ei ole allergiat, siis toode ei ole ei sulle ega keskkonnale ohtlik. Samamoodi nagu ka siis kui sul ei ole pähklieallergiat, laktoosi ega nisu talumatust. Info on tootel olemas aga sa jood piima, sööd leiba, pähkleid, maasikaid jne jne

Need keeruliste nimedega ained, mis me oleme tootel välja toonud on looduses leitavad. Kui aroomiõli kontsentratsioonis on teda üle mingi kindla määra, tuleb see allergikute jaoks välja tuua.

Kaks näidet:

Linalool.  Ohh miss, kas linoleum!? 😊 Ei, definitsiooni järgi on see värvitu, küllastumata terpeenalkohol, mida leidub paljudes tsitruselistest taimedest saadud eeterlikes õlides, on meeldiva bergamoti lõhnaga õli.

Või siis kurjakuulutava nimega α-heksüülkaneelaldehüüd. Appi!! Lähimal tutvumisel on see orgaaniline ühend, mis annab kaneelile maitse ja lõhna. Määruse järgi, kui teda on segus rohkem kui 0,01%, peab sellest allergikutele teada andma.

Nii lihtne ongi. Mõnel küünlal on kirjas “Ei sisalda allergeene” ja mõnel teisel on vajalik info allergikute jaoks välja toodud.

Võhma Valgusevabrik hoolib keskkonnast, oma inimestest ja armastab mõnusate aroomidega küünlaid 😊