fbpx
Alates 30€ ostu puhul pakiautomaati saatmine Eesti piires TASUTA!

Käsitsi ja südamega Võhmast

Elke ja Peter Wüthrich Võhma Valgusevabriku lugu

Hea lugeja!

Võhma Valgusevabrik asub keset Eestimaad väikelinnas Võhmas. Üheksakümnendatel pärast lihakombinaadi sulgemist jäi linn siinsete elanike jaoks majanduslikult  raskesse seisu: tööpuudus ja kiire inimeste arvu vähenemine tõid  kaasa mitmeid sotsiaalseid probleeme.

Ent meie valik oli just siia rajada oma kodu, elu ja kasvatada lapsed. Samas luua ettevõte, mis pakub töökohti, kuid on ka väikelinnale turundusmärk.  Kui ütled “küünal” –  mõtled Võhma,  kui ütled “Võhma”  –  mõtled küünal ja mitte lihakombinaat…

Alates 2000a. toodab ja turustab Võhma Valgusevabrik käsitööküünlaid. Ettevõte on suurenenud aasta-aastalt ning hetkel on meie  meeskonnas kokku 18 inimest.

Tänases Eestis kutsutakse meie missiooni  sotsiaalseks ettevõtluseks. Meie jaoks tähendab see,  väikeses maakohas Võhmas, luua paremat töö-  ja elukeskkonda.

Vahel peame endale uuesti meelde tuletama tehtud valikuid ning põhjuseid, miks oleme  just sellised valikud teinud. Seda eriti siis, kui asjaajamine ärimaailmas sunnib  end suurematega  konkurentidega võrdlema. Meie jaoks on oluline,  et inimestel on aastaringselt oma kindel töökoht, ehkki  küünlaturg  ärilises ja puhtkasumlikus mõttes vajaks ehk teistmoodi lähenemist.

Tänu meie tubli kollektiivile leiavad vajadusel tööd ja leiba ka inimesed, kellel on tavatööturul raske tööd leida.  Üritame  luua paindlikke töötingimusi ning pingutame  iga meeskonnaliikme heaolu eest. Ikka selleks, et töötegemine sujuks ja  sobiks igaühele võimalikult hästi.  Meie jaoks on inimesed kõige tähtsamad.

Ehkki räägitakse palju tootmise efektiivsemaks muutmisest, teame,  et see nõuab suuri investeeringuid ning toob kaasa inimeste koondamise. Meie eesmärkidega see ei sobi ning arvutused näitavad, et toote hind tarbijale sellest odavamaks ei muutu. Investeeringute tagasiteenimine tuleb just toote hinna kaudu.

Aga meile meeldib, kui iga küünalt, mida oleme valanud, oleme ka käes hoidnud ja selle kvaliteeti igas  tootmisprotsessi  etapis hinnanud.  Kohalikud inimesed saavad tööd ja iga küünal valmib lisaväärtusega, milleks on isiklik suhe.  Küünal käsitöötootena peab end tõestama turul selleks, et klient ei eelistaks meid  pelgalt  missiooni pärast vaid, et ka kvaliteet parem, sest see on käsitsi tehtud.  Siin aga tekivad käärid:  odavamalt teha ei saa ja „efektiivsemalt“ ei taha.

Nii, nagu me ise sõltume sellest, et kliendid eelistaksid  ja toetaksid kohalikku kaupa ja kaubamärki, otsustas ka meie ettevõte, et  odavaid tooraineid  kaugelt maalt sisse ei osta. Nii ongi kõik meie toorained pärit Euroopast. See aitab säilitada inimeste töökohti ka Euroopas. Lisaks on see palju looduse ja inimsõbralikum.

Oleme siiralt tänulikud, kui inimesed hindavad meie tegevust ja toetavad meie eesmärke, eelistades just Võhma Valgusevabriku toodangut – vabrikupoes Võhmas, müügipunktides üle Eesti, laatadel ja e-poes. Oleme rõõmsad ka klientidele Skandinaavias, Saksamaal ja Šveitsis – see on tunnustus Võhma küünalde kvaliteedile ka suuremalt.

Elke ja Peter Wüthrich